Forklift Operatörlük Kursu

by admin
Forklift Operatörlük Kursu

Forklift operatörlük kursu bu araçları kullanmak için yetki kazanmak isteyenlerin başvurduğu ve başarılı olması durumunda belge almaya hak kazandığı kurslardır. Forklift iş hayatında çok sık kullanılan ve insanların hayatını büyük oranda kolaylaştıran bir araçtır. Genel olarak kullanımı basit gibi gözükse de aslında dikkat ve özen gerektirir. Bu yüzden de bu alanda yetkili olmayan yani forklift operatör belgesine sahip olmayan kişilerin kesinlikle aracı kullanmaması gerekir. Bu belgeye sahip olmak için gerekli şartları yerine getirmeniz ve sınavlarda başarılı olmanız için sizlere başarılı bir kurs programı sunuyoruz.

Forklift Operatörü Nedir?

Forklift operatörü nedir açıklamadan önce iş alanlarında çok kullanılan forkliftin ne olduğunu açıklamak istiyoruz. Bu araç insanların taşıyamayacağı düzeyde olan yüklerin taşınması için kullanılır. Uzun mesafeler için değil kısa mesafeler için kullanılabilecek bir araçtır. Yüklerin kaldırılması ve istenilen yerlerde istiflenmesi için kullanılan bir araçtır.

Genel anlamda amacı yük taşımaktır ve kapasiteleri de 0,5 ton ile 40 ton arasında değişiklik gösterir. Normal koşullarda kulağa çok kolay gelen forklift operatörlüğü mesleğinde kişiler 40 ton ağırlık taşıyabilmektedir. Bu yüzden de bu işlemi yapacak olan kişilerin mutlaka Forklift operatörlük belgesi ile bu işi yapması gerekir. İş yerlerinde bu iş için çalıştırılan kişilerin belgesi yoksa ve bu durum bir denetim sonucunda ortaya çıkarsa cezai yaptırım uygulanmaktadır.

İşmak Teknik - Forklift Operatörlük Kursu

Forklift Operatörlük Kursu İçin Yapılması Gerekenler

İşletmelerde forklift operatörü olarak göre almak isteyen kişilerin bazı koşulları yerine getirmesi ve en önemlisi bu alanda açılan kurslarda başarı göstermesi gerekir. Aslında bu kurslar genel olarak ehliyet kursları ile benzerlik göstermektedir. Kurslara kaydolduğunuzda sizlere teorik ve uygulamalı eğitimler verilmektedir. Belirli bir süre aldığınız bu eğitimler sonucunda da önce yazılı olarak sonrasında da uygulamalı olarak yapılan sınavlardan başarılı olmanız gerekir. Tüm bu süreci başlatabilmek için öncelikle yapılması gereken de sizlere bu alanda yardımcı olup, kısa sürede belgenizi almanızı sağlayacak bir kurs bulmaktır.

Başta foklift operatörü kursu olmak üzere sizlere birçok iş makinesinin operatörlük belgesi için kurs imkânı veriyoruz. Bizlerle iletişime geçerek sizler de bu kurslarımıza katılabilir ve kısa sürede belgenizi alabilirsiniz.

Kimler Forklift Operatörü Olabilir?

Forklift operatörlük kursu herkesin katılabileceği bir kurs değildir. Bu kursa katılmak ve başarılı olduktan sonra belgeyi almak isteyenlerin sahip olması gereken bazı koşullar vardır. Bu koşullar veya şartlar şöyledir;

  • Kursa katılmak isteyenlerin mutlaka 19 yaşından gün almış olması gerekir.
  • Kişilerin belge almak amacıyla kursa başvurabilmeleri için en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olması gerekir.
  • Her araç belgesinde olduğu gibi forklift operatörlüğü belgesi için de kişilerin sağlık durumunun elverişli olması ve bunu belge ile kanıtlaması gerekir.
  • Ayrıca kişilerin adli sicil kaydında yasalar gereğince sakıncalı olan suçlarla ilgili kaydının olmaması gerekir.

Yukarıda yer alan şartları sağlayan herkes rahatlıkla bu kurs programına kaydolabilir ve gerekli aşamaları geçtikten sonra kısa sürede belgelerini alabilirler.

Forklift Operatör Eğitim Programının İçeriği

Forklift operatörü olmak için tamamlamanız gereken kursların içeriği aslında oldukça kolaydır. Toplamda 60 saat süren bir eğitimdir. Yani kısa sürede aslında tamamlanabilecek bir kurstur. Bu kursta 60 saatin, 36 saatinde teorik eğitimler verilir. Bu teorik eğitimlerle kişilerin öncelikle yazılı sınavda başarılı olması amaçlanır. Tabi teorik eğitimlerde aracın kullanımına ilişkin de birçok bilgi verilir.

18 saatte kursiyerler araç başı uygulama eğitimine tabi tutulur. Son olarak kursun 6 saati de belki de en önemli kısım olan 6 saatlik uygulama eğitimi olmaktadır. Forklift operatörlük kursu süresince adaylar bu eğitimi tamamlamakta ve sonrasında sınavlara girmektedir.

Forklift Operatörlük Sınavı

Diğer tüm iş makineleri operatörlük sınavları gibi forklift operatörlük sınavları da iki aşamadan oluşur. Bu aşamanın ilk her zaman teorik yani yazılı sınavdır. Teorik sınavda başarılı olan adaylar ancak uygulamalı sınava girebilir. Sınavlar ve genel özellikleri şöyledir;

  • İlk sınav olan teorik sınavda 25 sorudan oluşan bir çoktan seçmeli test uygulanır. Bu soruları yanıtlayan adaylar arasından 70 puan ve üzeri alanlar sınavdan geçer. Sınavdan geçen adaylar, uygulamalı sınava girmeye hak kazanır.
  • Uygulamalı sınav adından da anlaşılacağı üzere kursiyerlerin, görevlilere bu iş makinesini kullanabildiğini gösterdiği sınavdır. Sınav esnasında kursiyerden aracı standart olarak kullanması ve bazı işlemleri yapması istenir. Bu işlemler genel olarak araca yük almak, belirli bir mesafeye götürmek ve sonrasında bu yükü indirmek gibi uygulamalardır. Yani kısacası bu sınavda kursiyer forklift aracınız etkin bir şekilde kullanabildiğini gösterir. Kursiyerin sınavda yapacağı uygulamalar zaten kurs süresinde yaptırılır ve bunların provası yapılır. Bu yüzden kursu tamamlayan kişiler için aslında ne teorik ne de uygulamalı sınav zor değildir.
  • Forklift operatörlük kursu sınavında uygulama sırasında gerekli güvenlik prosedürleri uygulanmaktadır. Detaylı bilgi için https://ismakteknik.com/operatorluk-uygulama-sinavinda-guvenlik/ linkini inceleyiniz.

M.E.B sitesinden Forklift operatörlük kursu program listesi için TIKLAYINIZ.

Forklift operatörlük kursu için bizleri tercih ettiğinizde hem teorik hem de uygulamalı eğitimleri, alanında en başarılı olan hocalardan alabileceğinizi ve sınavlarda da bu sayede yüksek başarı göstereceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

Diğer
Eğitimlerimiz

İLETİŞİM

Kurslarımız hakkında bilgi almak ve kampanyalarımızdan faydalanmak için bizi arayın.

E-POSTA

Kurslarımız ve kampanyalarımız hakkında bilgi almak için bize e-posta gönderin.

Hemen Ara